Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi- Bankalar Arası Kart Merkezi’nin 2015 yılı 3. dönem sonuç verilerine göre, banka kartı sayısı 113 milyon adete yükselmiştir. Kredi kartı sayısı ise yaklaşık 58 milyon adete ulaşarak, tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ayrıca bu rakamlara göre Türkiye, Fransa’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında kredi kartı kullanımının en yoğun yaşandığı ikinci ülke konumunda varlığını sürdürmektedir. Yapılan harcamalar bakımından da Avrupa üçüncüsüdür.

KREDİ KARTI BORCU VE EVE HACİZ GENEL BİLGİ

Rakamların bu seviyelere ulaşmasından ürünleri tek seferde alamama durumunuz ve kredi kartlarının ise bu ürünleri taksitlendirerek bizlere sunması özellikleri oldukça fazla etkili oluyor. Örneğin buzdolabını 12 ay taksit yaparak alabiliyoruz. Bu doğru bir yaklaşımdır, Ama kredi kartı kullanımında bilinçsizce harcamalar aldı başını gidiyor. Bundan mütevellit içtiği sigaradan tutunda çiğnediği sakıza kadar kredi kartı kullanan insanlar var.

Bu insanların en son geldikleri nokta haciz oluyor. Ardından borcunuzu ödemediğinizden dolayı kredi notunuz en diplere düşürülüyor ve sonunda da adınız Merkez Bankası tarafından kara listeye ekleniyor. Kara Listeden Ne Zaman Kurtulurum? konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Tabi borçlar ödenmeyince araya avukatlar giriyor ve haciz ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bizlerde Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi? konusu başlığında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEMEZSEM HAPİS CEZASI VAR MIDIR?

Öncelikle inşallah böyle bir duruma düşmemiş ve sadece meraktan bu yazıyı okuyorsunuzdur. Böyle durumlarda banka avukatları gözünüzü korkutmak için ve borcunuzu biran evvel ödemeniz için 6 aya kadar hapis cezası yatacağınızı söylerler. Esasen durum böyle değildir. Çünkü Anayasa’nın 38. maddesinin 8. fıkrasına göre hiç kimsenin sözleşmeye dayandırılarak yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı alıkonulamayacağı belirlenmiştir.

Sizin hakkınızda sadece İcra takibi başlatılabilir. Haciz esnasında veya icra dosyasında ödeme taahhütünde bulunur ve imzalarsanız ödeme yapmazsanız; taahhüdü ihlal ettiğiniz için ödeme şartını ihlal suçundan dolayı hapis cezası alırsınız. Bundan dolayı bu durumu iyi değerlendirmeniz ve süzmeniz gerekmektedir. Ödemeye durumunuz varsa borcunuzu ödersiniz. Ama ödeme durumunuz yoksa ve ödeyeceğim diye beyan ediyorsanız bu büyük bir sıkıntıdır.

KEDİ KARTI BORCUMDAN DOLAYI EVE HACİZ GELİR Mİ?

Bankaların borçlarınızdan dolayı haciz koyma hakkı vardır. Lakin bunu belirli sınırlar dahilinde yapmaları ve gerçekleştirmeleri zorundadırlar. Ev ailenin kaldığı ortak bir yaşam alanıdır. Bundan dolayı banka eve haciz koyduysa 1 tane olan eşyalara dokunamaz. Örneğin 1 televizyon, bir buz dolabı varsa bunlara dokunamaz. Ancak 2 buz dolabınız 2 bilgisayarınız, 2 televizyonunuz varsa bunlardan birer tanesine el koyabilir. Yani haciz edebilir.

MAAŞIMA HACİZ GELİR Mİ?

Bankalar artık genel itibariyle maaş üzerinde haciz işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Öyle ev falan uğraşmazlar. Tabi bu durum düzenli bir gelire sahip olan vatandaşlar için geçerli. Hemen şunu da belirtelim; emekli maaşına kesinlikle haciz işlemi uygulanamaz. Bankalar borcunu ödemeyen diğer maaşlı müşterileri üzerinde ancak dörtte bir oranında kesinti yaparak haciz koydurabilir. Örneğin 2.400 TL maaş alan bir kişinin en fazla 600 TL ye haciz koydurabilir.

Değerli okurlarımız, bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Sizler için bir çok noktaya ve hususa değindiğimize inanıyoruz. Kafanıza takılan veya sormak istediğiniz konu var ise yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Bizlerde dilimizin döndüğü kadarıyla cevaplandırmaya çalışacağız. Ayrıca aşağıdaki konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Bankada Kiralık Kasa Nasıl Açılır ve Kullanılır

Kredi Başvurusu Reddedilenler Neler Yapmalı

Bankadaki ev adresimi ve telefon numaramı nasıl değiştirebilirim?

LÜTFEN BU ÖNEMLİ YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

 

“Kredi Kartı Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba ben bir konuda bilgi almak istiyorum. İpotekli kredi ile ev aldım işsiz kaldım evin bedeli kadar almış olduğum kredinin kalanını borç bulup kapattım fec yazısı vermediler buna istinaden kredi kartım vardı bunu ödeyemedim yapılandırma istedim yapmadılar ve avukatlık oldu oda inatla yapmadı tapuda haciz koydurmuş üstelikte fec işlemi için benden para aldılar oyalayıp vermediler nasıl çözerim

  Yanıtla
 2. Merhaba, eşimin bankaya kredi borcu var ve odemesi imkansiz.tek bir evimiz var.evimizi kurtarmak için ne yapmalıyım.

  Buarada boşanma surecindeyim…

  Yanıtla
 3. Benim avukatlık olmuş banka borcum var anlaştık taksitlendirme yaptık her ay düzenli olarak ödüyorum ama birkez evime icra memuru gönderdiler avukatla görüştüm adresi tesbit etmek için gönderdik problem yok dediler şimdi de iş yerine maaş haczi için kağıt göndermişler ben ödemeye başladıgımda 18.000 olan borcum şuan 28.000 lira oldu bu zamana kadar ödediğim miktar da 10.850 odedikce yükseliyo yani bu konuda yapabileceğim birşey varmı benim fikir verirseniz memlun olurum şimdiden teşekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın