Kredi kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Kredi kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz,  kredi kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler: Kredi kartları hayatımızın vazgeçilmezleri arasına gireli uzun yıllar oldu. Maalesef kredi kartı olmadan neredeyse günlük yaşantılarımıza devam edemiyoruz. Herkes her önüne gelen kredi kartını cüzdanına ekliyor. Sanki çok büyük bir maharetmiş gibi bide 🙂  Geçenlerde bir arkadaşımda 7 bankanın neredeyse aynı özelliklere sahip kartlarını gördüm. Teker teker kredi kartlarının limitini söylüyor. Şu kartım 10  bin lira. Bu kartım 7 bin lira diye. Kendisinin maaşı da 3 bin lira.

KREDİ KARTI ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ÖN AÇIKLAMA

Kredi kartları doğru kullanıldıkları müddetçe oldukça yararlı ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Ama gel gör ki yanlış kredi kartı temini ve kullanımı insanı batıran unsurlar oluyor. Bugün sizler ile Kredi kartı alırken nelere dikkat edilmeli konulu yazıyı inceleyeceğiz. Bu açıdan bakıldığında yazımız sizler için bir yol gösterici olma özelliği de taşıyacağından adeta bir deniz feneri gibi yol gösterecektir.

KREDİ KARTI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Sürekli televizyonlarda kamu spotlarında bilinçsiz tüketicilik üzerine kısa reklam dönüyor. Tabi bu reklamlar durduk yere çekilmiyor. Maalesef ülkemizde bilinçsiz tüketici sayısı almış başını gidiyor. Özellikle kredi kartlarında bu oran ciddi rakamlara çıkıyor zira her geçen gün kredi kartı borcunu ödeyemediği için kara listeye eklenen kişi sayısı artıyor. KARA LİSTEDEN NE ZAMAN KURTULURUM konulu yazımız için BURAYI tıklayabilirsiniz. Sevgili okurlarımız, yazımızın bundan sonraki kısmında kredi kartı alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halde bulabileceksiniz.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Yanlışlar ve Doğru Kullanım Talimatı

KREDİ KARTI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

A) Kredi kartı alırken en ilk önce dikkat edilecek husus kart limitidir. Kredi kartı limitinin sizlerin ihtiyaçlarını gidermesi gerekir. Ama şu hususa oldukça fazla dikkat etmeniz gerekir; bu limit ne çok düşük ne de aşırı derecede abartılı olmalıdır. Bundan dolayı da ihtiyacınız olan eşyaları alabilmeniz gerekir.

B) Kredi kartının kampanya, bonus para ve avantajlarının olması gerekir. Ülkenin gidişatına göre ve özel günlere göre  kampanyalardan yararlanmanız gerekir. Örneğin bayram alışverişlerinde 100 TLpara puan hediye gibi. Yada okul alışverişlerinde 50 TL çip para gibi. Geçenlerde bir bankanın kredi kartı kampanyalarını haber yaptık ve saymakla bitmedi.

C) Kredi kartının taksit yapabilme özelliğinin de olması gerekir. Bazı kredi kartları var ki sadece belli bir limiti olan ve başkada hiç bir özelliği olmayan türlerden. Yani sadece borç para harcayabiliyorsunuz. Ödeme gününde de en az bu kartların asgarisini ödemek zorundasınız. Kendisine bile faydası olmayan kartlar. Bundan dolayı eksrta taksit özelliğinin olması sizleri daha da rahatlatacaktır.

D) Aynı kredi kartı özelliklerinde bir başka kart almak. Evet yanlış duymadınız. Bir bakıyorsunuz bir bankanın bonus kartını almış vatandaş ve bununla da yetinmemiş gitmiş diğer bankaların da bonus kartlarını toplamış. Zaten bonus kampanyaları ortak oluyor. Kredi kartlarının özellikleri de aynı zaten. Her zaman söylüyoruz kredi kartının tek olması gerekir diye. Ama diyelim ki oldukça fazla uçak ile seyahat ediyorsunuz böyle durumlarda uçuş mili hediye eden kredi kartı da ekstradan almanız elbette mantıklı olur.

E) Kredi kartının yıllık aidatının olup olmadığına dikkat ediniz. Eğer var ise ne kadar olduğunu iyice öğrenin ve kafanıza yatmayan kredi kartını almayın.

F) Kredi kartının faiz oranlarına dikkat ediniz. Çünkü bankalar arasında ciddi farklar bulunmaktadır.

Değerli okurlarımız oldukça kapsamlı bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Ciddi manada istifade edilebilecek bir yazı. Bu yazının dışında farklı konu başlıklarımız için aşağıdaki linklerimizi de inceleyebilir siniz.

Kredi kartı taksitlendirme borç transfer kredisi

Çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar

Kredi kartı olanlara ihtiyaç kredisi veren bankalar

LÜTFEN BU YARARLI YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZİ?

Yorum yapın