İngiltere’de kendi işinizin patronu olmaya nedersiniz?

Ankara antlaşması vize muafiyeti sayesinde İngiltere de kendi işinizi kurun- Malumunuz bu sıralar özellikle turizmin kötü gitmesi ile bir çok iş yeri sahibinin ve esnafın içi kan ağlıyor. Herkes farklı bir arayış içerisinde. Kimi KOSGEB‘e başvuru gerçekleştirirken, kimisi de farklı iş dallarına atılıyor. Bir arkadaşımdan örnek verecek olursam; Kötü giden bir işi vardır. İşleri toparlayayım derken bir butik dükkanı ve döner salonu açtı. Hani hangisi tutarsa diğerlerini amorti eder diye. Ama 3 ay geçmedi 3 iş yerini de kapatmak zorunda kaldı. Yanlış tercihler sonunda elindeki bulgurdan da oluverdi.

İNGİLTERE’DE KENDİ İŞİNİZİ KURUN

Sizlerde farklı bir arayış içerisindeyseniz ve ne iş yapsam diyorsanız bu yazımız derdinize derman olabilir. Çünkü kendinize güveniyorsanız ve girişimci bir ruha da sahipseniz Ankara Antlaşmasını muhakkak değerlendirmenizi öneririz. İngiltere de kendi işinizi kurma fırsatı geliyor. Bu yazımızda; vize muafiyeti alacağınız İngiltere de kendinizin yapabileceği ve yeni bir pazar bulacağınıza bir iş fırsatı yakalayabileceksiniz. Dilerseniz bu iş fırsatının detaylarına bir an önce geçelim.

ANKARA ANTLAŞMASI BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

ECAA-Ankara Anlaşması vizesinde, belirli bir başvuru koşulu yoktur ancak programın suistimal edilmesini önlemek amacıyla, İngiltere‘ye gittiğinde başarı şansı yüksek ciddi adayların başvurularını kabul edebilmekteyiz.

ECAA-Ankara Antlaşması vizesi başvurusu için koşullar şunlardır: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, 18 yaşından büyük olmak, İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi olmak, Kurulacak işe yetecek sermayeye sahip olmak gibi şartlar aranmaktadır. Tabi hemen soracaksınız yeterli sermaye derken ne kadar bir para şartı aranmaktadır? diye. Onuda cevaplamaya çalışalım. Sizlerde kendi işinizi yaparak İngiltere‘ yeni bir hayat kurmak istiyorsanız, illa şu kadar para taşımanız gerekiyor demek yanlış olur. Bunun içinde belli bir limit yoktur. Lakin kuracağınız işi karşılayacak ölçüde maddi birikiminiz olmalıdır. Bunu belirlerken de hangi işi yapmayı düşünüyorsanız, o işin üç aşağı beş yukarı kuruluş maliyet bellidir. Bu maliyete ekstradan ilk iki aylık gideriniz olan 2000 sterlin eklemeniz gerekiyor. Çünkü ilk iki ay iş olmadığını düşünürseniz diye.

Örneğin İngiltere’de çocuk bakıcısı olmak istiyorsunuz. Bu durumda ihtiyacınız olan parayı kaba taslak çıkarmaya çalışalım. Bunun için küçükte olsa apartman dairesinde bir ev tuttuğunuzu farz edelim. Ama işi nasıl tedarik edeceksiniz? Bunun içinde kartvizite 100 Sterlin ayırmanız gerekiyor. Ayrıca reklam ve tanıtıcı mahiyetteki broşürlere, vereceğiniz para ve internette reklamlarınız için vereceğiniz paraların toplamı da ortalama 250 Sterlindir. Yani anlayacağınız ilk iki ay için geçinebileceğiniz olan sermaya 2000 sterlin ve reklamlara gidecek olan toplam tutarda 350 sterlin olduğuna göre, bu şartlarda İngiltere’de kendi işinizi kurmak istiyorsanız en az 2350 sterlinin cebinizde olması şart.

(ECAA) ANKARA ANLAŞMASI VİZE SÜRESİ KAÇ YILDIR?

Değerli okurlarımız, vize başvurunuz olumlu karşılanırsa size ilk etapta 1 yıllık vize verilecektir. Bir yılın sonunda kendi işinizi kurup, kendi geçiminizi kazandığınızı gösterebilirseniz sizlere 3 yıllık daha vize verilir. Bu sürenin de sonunda yani 4 yılın sonunda LR-Indefinite Leave to Remain olarak bilinen süresiz oturum iznine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu hakkı kazanırsanız ve 1 yılın sonunda İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca artık kendi işinizi yapmak da zorunda kalmazsınız ve dilerseniz başkasının yanında da işe girebilirsiniz.

Önemli bir hatırlatmada bulunalım; başvurunuz sırasında eğer yetkililer bu işi yapamayacağınıza kanaat getirirlerse veya şüphelenirlerse ilk olarak 2 aylık bir vize verilir. Bu süre sonunda incelenirsiniz ve gelişme görülürse vizeni 1 yıllık olur  ve yukarıda anlattığım yollar izlenir. Ama 2 ayın sonunda kötü gidişat olursa ve iş kurmak için herhangi bir hamle yapmazsanız vizeniz yenilenmez. Aynı şekilde 1 yılın sonunda da eğer işleriniz kötü giderse ve bir ilerleme kat etmezseniz vizeniz 3 yıllık yenilenmez ve Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalırsınız.

İNGİLTERE’DE KENDİ İŞİMİ YAPMAK İSTİYORUM AMANEREYE BAŞVURU YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM?

Evet, herhalde bu sorunun cevabını merak ediyordunuz. Bizlerde bu soruyu cevaplandırmaya çalışalım. Sizlerde hayalinizdeki işi İngiltere‘de yapmak istiyorsanız bu işleri sizler adına yürüten danışmanlık siteleri mevcut. Bu sitelerin adlarını paylaşmak etik olarak da doğru olmaz. Ama Google amcaya sorarsanız bu firmalar çıkacaktır. Sizlere daha fazla detaylı bilgi sunacak ve yol göstereceklerdir. Ayrıca bir çoğunda ücretsiz eğitim semineri de verilmektedir. Ama bu danışmanlı hizmetlerinin geneli için tabi ki de belirli bir ücret alacaklardır.

Değerli okurlarımız farklı bir kolu ve alternatif olması adına sizleri Ankara Antlaşması ile bilgilendirmek istedik. Sizlerde İngiltere‘de çalışmak için vize alamıyorsanız, o halde kendi işinizi kurun. Hemde bu işin sonunda İngiltere Vatandaşı da olabilirsiniz. Bu yazının yol göstereceği olacağına inanıyorum. Bundan dolayıda istifade edeceğinize de cani gönülden inanıyorum. Ayrıca aşağıda sizler için derlediğimiz konu başlıklarımız da dikkatinizi çekebilir.

3 ADIMDA KOSGEB'TEN KREDİ ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLA

KOSGEB'TEN LİSE MEZUNLARINA 150.000 TL KARNE HEDİYESİ

KOSGEB ULUSLARARASI KULUÇKA MERKEZİ VE HIZLANDIRICI DESTEK PROGRAMI

KOSGEB KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI İLE 150.000 TL BİR TIK ÖTEDE

İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM?

GERİ ÖDEMESİZ 150.000 TL KOSGEB TEKNOPAZAR DESTEK PROGRAMI

KOSGEB HİBE KREDİSİ NASIL ALINIR? İŞTE BÜTÜN AYRINTILAR...

LÜTFEN BU YAZIYI İNGİLTERE’DE KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERİN GÖREBİLMELERİNİ SAĞLAMAK ADINA FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Yorum yapın