Güzel Bir Gelecek İçin Ziraat Bankası %20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası %20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı , Çeyiz hesabı nedir?, Kimler faydalanabilir? – Değerli okurlarımız, bu sıralar, referandumdu, ekonomiydi, iş güçtü derken, çocuklarımızın geleceğini hiç düşündünüz mü? Yada siz gençler geleceğinizi düşündünüz mü? Belli bir yaşa gelen, askerliğini yapmış ve iş güç sahibi olan herkes evlilik yapıyor. Tabi bu kriteri karşılayan yüz binlerce kişi ise bekar bekar hayatına devam ediyor. Çünkü ywtweli düzeyde maddi kaynakları yok. Aile desen ondanda yardım belli bir yere kadar.

BORÇLAR EVLİLİKLERİ TEMELDEN SARSIYOR

Bugün evlenmeye kalksan düğündü eşyaydı derken 50 bin liradan aşağıya patlamıyor. Kimisi borçlan harçlan evleniyor. Peki sonra ne oluyor? Ne oluyor söyleyeyim mi? Cicim aylarından sonra kabarık ekstrelerin altında kalıyorlar ve tartışmalar başlıyor. Ekonomik sorunların ardından da boşanma vakaları gerçekleşiyor. İşte bizde diyoruz ki, madem bu tip sıkıntılar ile karşılaşılıyor, o halde önceden önleminizi alın. Artık çeyiz hesabı diye bir sistem var. Özellikle anne ve babaların çocuklarını bu hesaba yönlendirmeleri gerekiyor.

ZİRAAT BANKASINDA ÇEYİZ HESABINIZ HAZIR

Bu sayede çocuğunuz para biriktirmeyi öğrendiği gibi, güzel bir tasarruf da yapmış oluyor. Ayrıca devlet katkısından da istifade etmiş oluyor. Düğününü güzel bir şekilde yapabiliyor. Yada çeyizinin eksik kalan kısmını tamamlayabiliyor. Bu hesaptan evlenecek çiftler ayrı ayrı yararlanabildiklerinden, erkek çocuğu da para biriktiriyor, kız çocuğu da. Evlilik vakti geldiğinde ise, devlet katkısı ile birlikte ellerine çok güzel bir para geçmiş oluyor. Ziraat Bankası da buna öncülük ediyor. Sizlerde ziraatten bir çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Peki şartlar ne?

ZİRAAT BANKASI DEVLET DESTEKLİ ÇEYİZ HESABI

2016 Tarihinden itibaren çeyiz hesabı açtırabilirsiniz. Dilerseniz kısaca bir genel tanım yapalım ve sonrasın da bunu detaylandıralım. 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapanlar 27 yaşını doldurmadan önce evlenirse birikimlerine göre %20 oranında birde devlet katkısı elde ediyorlar. Tanım bu. Sistem de güzel. Sizi para biriktirmeye ve evlendirmeye teşvik ediyor. Bu sayede sizlerde genç yaşınızda mutlu bir yuva sahibi oluyorsunuz. Peki bu hesaptan kimler faydalanabiliyor? Haydi şimdi bunu belirtelim.

ZİRAAT BANKASI DEVLET DESTEKLİ ÇEYİZ HESABI ÖZELLİKLERİ

Alınacak devlet katkısı, farklılık gösterebilecektir. Çünkü kimisi az birikim yapabilecekken, diğeri fazlaca birikim yapabilir. Doğal olarak da bankadaki birikiminizin %20’sine göre devlet katkısı alırsınız. Devlet katkısının her yıl alt ve üst limitleri belirlenmektedir. Yukarı doğru bir artış olmaktadır. Bugünkü devlet katkısı ile 3 yıl yada 6 yıl sonraki katkı aynı kalmayacaktır. Düzenli ödemenize ek olarak dilerseniz üst sınırı aşmamak kaydıyla hesabınıza ekstradan para yatırabilirsiniz. Bu sizin düzenli ödemelerinizi bozmayacaktır.

Yalnız hesabınızın açılış tarihinden bir defaya mahsus olarak, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilirsiniz. Çeyiz hesabınızı TL cinsinden açabiliyorsunuz. Ama ortak açamıyorsunuz. Diyelim ki üniversite de okuyorsunuz, aileler tanışmış ve evlilik kesin gibi bir şey. haydi ortaklaşa hesap açalım diyemezsiniz. Ayrı ayrı açtırmanız gerekiyor. İşin güzel yanı da bu zaten. Bir kişi adına bir en fazla bir tane hesap açılıyor. Ayrıca başka bankaya da taşınamıyor. Hesabınızın bakiyesi asgari ödeme tutarınızın altına düşmemesi kaydıyla senede 2 defa da para çekebiliyorsunuz.

KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

24 Yaşını doldurmamış tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları devlet destekli çeyiz hesabından yararlanabiliyorlar ve açtırabiliyorlar. Bunun dışında faydalanmak isteyenlerin evlilik tarihinden 3 yıl boyunca düzenli ödeme de yapması gerekiyor. 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış ve evlilik tarihi itibariyle 6 ay içerisinde devlet katkısında yararlanmak isteyenlerde belgeleri ile başvuru yapabilirler. Yalnız burada düzenli ödeme çok önemlidir. Eğer aksatırsanız, devlet katkısı hakkını elde edemiyorsunuz.

DEVLET ORANLARI KATKISI
  • Vade sayısı 36 ay ile 47 ay arasında ise Devlet Katkısı Oranı %10 oluyor. Azami katkı tutarı da 4.384,95 TL dir.
  • Vade sayısı 48 ay ile 59 ay arasında ise Devlet Katkısı Oranı %15 oluyor. Azami katkı tutarı da 4.933,07 TL dir.
  • Vade sayısı 60 ay ve üzerinde ise Devlet Katkısı Oranı %20 oluyor. Azami katkı tutarı da 5.481,19 TL dir.
  • 2017 yılı için Bir aylık asgari birikim tutarı 109,62 TL ve Azami birikim tutarı ise 1.096,24 TL dir.
  • 2017 yılı için Üç aylık asgari birikim tutarı 328,87 TL ve Azami birikim tutarı ise 3.288,71 TL dir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.