Günlük para biriktirmenin yolları

Günlük para biriktirmenin yolları- Değerli okurlarımız, tasarruf yapamama en çok şikayet ettiğimiz konulardan bir tanesidir. Şu sözü sürekli duyarız; ne yaptıysam para biriktiremedim. Bizlerde bu sıkıntınıza merhem olabilmesi için bir yazı derledik. Bu yazımızdan günlük nasıl para biriktirebileceğinizi maddeler halinde bulabileceksiniz. Sizlerde kendi öz eleştirinizi yaparak acaba nerede yanlış yapıyorumun cevabını bulabilirsiniz. Malumunuz Ülkemizde yaşamak ve hayatınızı idame ettirmek hakikatten zor.

GÜNLÜK PARA BİRİKTİRME ÖN BİLGİLENDİRME

Bundan dolayıda sadece bir işte çalışmıyor, bir kaç iş dalından çalışarak para kazanıyoruz. Çünkü bu hayatta tek bir işte çalışarak ailenizin geçimini sağlamanız hakikatten zor. Hele hele birde böyle bir durumda da nasıl tasarruf yapabilirim? sorusunu sormanız gayet normal. Lütfen bu yazının sizlere yol gösterici mahiyette olduğunu unutmayın ve bir çok insanın da görebilmesi içinde lütfen ama lütfen vesile olunuz. Dilerseniz para biriktirmek için hemen çözüm yollarına geçelim.

KOLAY PARA KAZANMANIN YOLLARI İÇİN HEMEN TIKLA ÖĞREN

GÜNLÜK PARA BİRİKTİRMENİZ İÇİN ÇOK ÖZEL TAVSİYELER

Sevgili okurlarımız yazımızın bundan sonraki bölümünde sizler için hazırladığımız özel uyarı ve tavsiyelerden oluşacaktır. Belirtilen hususlara uyulursa kısa zamanda sonuç alınacağı aşikardır.

1-) Sigara gibi bağımlılıklarınız varsa ya azaltma yoluna yada kesme yoluna gitmeniz gerekmektedir. Biliyorum sizler için bırakması zor olacaktır ama sağlığınız ve tasarrufunuzu düşündüğünüzde oldukça mantıklı geldiğini sizlerde görebilirsiniz. Düşünün günlük 10 TL sigara içiyorsanız bir ayda 300 TL yapar. Buda aileniz adına önemli bir tasarruf kalemidir.

2-) Güzel havalarda işinize yürüyerek gidip gelmeyi tercih ediniz. Böylece bir günde en az 4 TL kazanma şansınız olacaktır. Bunu aya vurduğunuzda 120 TL yapar. Unutmayın asıl tasarruf ufak hesaplamalar ile yapılır. Hatta atalarımızın çok beğendiğim bir sözü vardır; “Damlaya damlaya göl olur” diye. bu söz doğrudur. Sizin ile paylaşacağımız önerilerimizi uyguladığınız taktirde daha ilk aylarda bile tasarrufunuzu görebileceksiniz.

3-) Yemeklerinizi evde yeme yolunu seçiniz. Dışarıda yemek yeyip dünyanın parasını saçacağınıza evde yemek yemeği tercih ediniz. Dışarıda karı koca bir kebap yediğinizi farz edelim. Toplam yediğiniz et miktarı 350 gram civarında olacaktır. Ama sizden bir kilo kıyma parasında daha fazla ücret talep edeceklerdir. Birde bunu alışkanlık haline getirdiyseniz vay halinize. Evde yemek yemek hem sağlıklı hemde tasarruflu olacaktır. Bunu hiç bir zaman unutmayınız.

NELERE YATIRIM YAPABİLİRİM?

 

4-) Dışarıda bardağı 10 TL den çay veya kahve içeceğinize, evde bu zevkinizi bardağını 30 kuruşa getirin. Dışarıda 2 günde bir kahve içtiğinizi düşünürsek ayda 150 TL yapacaktır. Bunun her gün evde 50 TL ye yapmanız mümkün.

5-) Sinema keyfinizi azaltın. Uzun zamandan sonra geçenlerde eşim ile birlikte sinema izleyelim dedik ve bir baktım bilet kişi başı 15 TL. Her hafta karı koca gittiğimizi düşünelim buda ayda 120 TL yapar. Ayrıca mısır ve içecek paralarını bile dahil etmedim. Bunun yerine evde LCD veye LED TV niz var ise internetten yüzlerce oscar ödülü almış filmi bulabilir ve izleyebilirsiniz. Ayrıca sinemada 10 TL orta boy bir mısır alacağınıza, marketten kilosu 3 TL ye  1 kilo mısır alabilir ve  kendiniz patlatarak da tasarrufunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

6-) Faturalarınızı azaltın. Bir çok evde gördüğüm olan şu; bir odada oturulurken başka odaların ışıkları yanık kalıyor. Oldukça yanlış bir davranış. Hem ülkenin kaynaklarını tüketiyor hemde cebinizdeki deliği büyütüyorsunuz. Gereksiz yere yanan lambaları söndürmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullanmadığınız elektronik eşyaların da fişini çekin. Aynı şekilde Telefon faturalarınızda da tasarruf yapabilirsiniz. Konuşmadığınız dakikalar için dünya kadar para ödeyeceğinize, konuştuğunuz kadarını ödeyiniz. Bu durumu bütün faturalarınıza yansıtmanız mümkün. Örneğin bir soğuk su içmek için 5 bardaklık da su akıtıyoruz. Bunun yerine dolaba bir şişe su koyabilir ve tasarrufunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

7-) Kıyafet alışverişlerinizi azaltınız. Para biriktirememedeki en büyük yanlış ise kıyafet ve alışveriş tutkusudur. Bir bakıyorsun 5 çift ayakkabısı olan bir kişi sırf bir kereliğine giyeceği bir kıyafet için ekstradan yeni ayakkabı alıyor. Yada ayakkabının ufacık bir söküğü var diye yeni ayakkabı alınıyor. Bunlar yanlış para harcama yöntemleridir. Bunun yerine bir ayakkabı tamircisine gidip, söküğünüzü diktirebilirsiniz. Bu örnekler kıyafet ve evin diğer ihtiyaçları için de geçerlidir.

😎 Kışa hazırlık yapın. Kış aylarında kilosu 5-6 TL den domates alıp menemen yapacağınıza, yaz ve son bahar aylarında kilosunu 1 TL den alabilir böylece lezzetli konserveler de yapabilirsiniz. Hep sağlıklı hemde lezzetli hazırlıklar yapmanız sizleri kış aylarında maddi açıdan ciddi manada rahatlatacaktır.

Saygıdeğer okurlarımız, sizler için günlük para biriktirme yollarını maddeler halinde derlemeye çalıştık. Sizlerinde daha farklı yöntem ve teknikleriniz var ise, okuyucularımızında öğrenemebilmesi için yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki konu başlıklarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

EVDE YEMEK YAPARAK EK GELİR ELDE ETMEK

EVDE MAKALE YAZMA İŞİ TÜM AYRINTILARIYLA BURADA

EVDE İŞ YAPMAK İSTİYORUM DİYENLERE YAPILACAK İŞLER

KOSGEBTEN GİRİŞİMCİ BAYANLARA 150.000 TL YE KADAR DESTEK

İŞ YERİ AÇMAK İSTİYORUM NE İŞ YAPABİLİRİM?

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİN?

 

 

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.