Seçimden Sonra Dolar düşecek mi? Neden yükseliyor?

Dolar ve Euro düşecek mi?, Doları yükselten nedenler, faktörler ve etkenler nelerdir?- Değerli okurlarımız, özel bir ekonomi haberi ile karşınızdayız. Malumunuz son günlerde dolardaki yükselişin ardı arkası kesilmedi. Herkeste bir panik havası acaba neler oluyor durumuna girdik. Hatta bu  durumu fırsat bilenler dolar ile hiç bir alakası olmasa bile zam üstüne zam koymaya başladılar. Vatandaş bu durumdan sıkıntılı. Peni neler oluyor? Bu dolar neden yükselmeye başladı durduk yere?

DOLAR DÜŞECEK Mİ? DOLARI YÜKSELTEN FAKTÖRLER GENEL AÇIKLAMA

Anlayacağınız hissettirilmese de ufak bir panik havası var. Dolara ne zaman düşecek? Sorusunun cevabı aranıyor. Buna bağlı olarak da Euro’da yükseldi biliyorsunuz. Euro düşecek mi ve neden yükseldi? sorularının cevabını bugün sizler için oldukça yalın bir dil ile anlatmaya çalışacağız. Tüm piyasa Dövizden gelecek haberleri bekliyor. Şu sıralar çok nazlandı ve en ufak şeyde tüm dengeler bozulabiliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan işin aslına hep beraber inelim.

DOLARI YÜKSELTEN ETKENLER NELER?

Sevgili dostlarımız, doları yükselten bizden kaynaklı ve dış dünyadan kaynaklı etkenler olduğunu belirtmek gerekiyor. Şimdi bu etkenler neler onlara bakalım. Ülkemiz Turizm sektöründe ciddi bir yara almış durumda. Rusya ile girilen uçak krizinin ardından turizm bu sene ciddi bir yara aldı. Bundan dolayı da yurt dışından getirilen döviz miktarında da azalma yaşandı. Tabi bunun etkisini uzun vadede yani şimdi yaşamış olduk. Şuan ilişkiler düzeltilmiş gibi gözüküyor. Gelecek sene için Turizm iyi gibi gözüküyor lakin bu sene fecaat geçti.

Tabi işini dolar endeksli yapan kişiler de kar elde edebilmek için dolar düşükken stoklayınca piyasada dolar azalmaya başladı. Bir şey azaldı mı talepte arttı mı o şey değerlenir. Özellikle yurt dışından ürün getirenler dolar üzerinden çalıştıkları için bunlar hem stok yaptı hemde şuan ciddi manada dolara ihtiyaç duyuyor. Tabi ekonomiyi ve piyasayı yakından takip edenlerde doların artacağını tahmin edince hemen onlarda dolar aldı. Dolar olmayınca da artmasında bir etken madde oldu.

Öte yandan tüm dünya Hillary Diane Rodham Clinton‘un Amerika’nın Başkanı seçileceğine kesin göz ile bakıyordu. Lakin hesaplar hiçte beklendiği gibi olmadı. Amerika’nın Başkanı Donald John Trump seçilince bir şaşkınlık meydana gelmiş oldu. Çünkü herkes ve piyasalar Hilary Clinton’un seçileceğine emin gözler ile baktığından o politikalara göre şekillenmişti. Ama Donald Trup seçim vaadinde dış dünyadan çok kendi ülkesinin geleceğine vakit ayıracağını söylemesi doları daha da değerli kıldı. Bu durum tüm dünyayı etkiledi anlayacağınız.

Bir diğer artış nedeni ise; bu işten rant elde edenler oluyor. Yani dolar artsın diye durmadan dolar alanlar var. Bu durumda da piyasadan dolar azalınca haliyle dolar değere biniyor ve piyasa da da huzursuzluk başlıyor. Huzursuzluk çıkıncada hemen fiyatlar yükseliyor.

EURO NEDEN YÜKSELİYOR

Euro’nun yükselmesindeki nedenlerin en büyüğü Avrupa Birliği ile yaşanan sıkıntılardan meydana geliyor. Özellikle, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan KHK’lar, Görevden almalar Avrupa Birliğinde özgürlükleri kısıtlıyor anlamı taşıdı. Bundan dolayıda dolarda yükselme başladı. Tabi dış etmenler de yok değil. Yani Suriye de yaşananlar ve Türkiye’nin göçmenlere harcadığı masraf ciddi boyutlara ulaşıyor. Tabi hal böyle olunca da hemen ihracatı vuruyor. Çünkü Avrupa’dan ciddi manada mal alıp alıyoruz. Ayrıca gelen turist sayısı hiçte küçümsenecek oranlarda değil. Ciddi bir Alman turist var. İlişkiler kötüye gitti mi Euro’da ister istemez artıyor.

DOLAR DÜŞECEK Mİ?

Aslında bu konuyu aylar öncesinden yazdım ve öngördüğüm gibi doların yükselmesi kaçınılmaz oldu. Geçtiğimiz günlerde seçimde faizin yükselmemesini isteyen Sayın Tayyip Erdoğan, özellikle inşaat firmalarına seslenerek faizleri geri çekmelerini söylemişti. Hatta televizyonlarda dönen reklamlar ile konut faizlerinin 0,98 e kadar düşüren firmaları görüyoruz. Peki sonuç ne olacak dolar seçimden sonra ne olur ? 2 gün önce Merkez Bankası banka faiz oranları 3 puan arttırdı şu sıralarda bankalardaki faiz oranları %17 seviyesinde. Tabiki bu kararın açıklanmasının ardından 4,92 seviyesini gören dolar yavaştan 4.50 seviyelelerine kadar geriledi. Bu fazla sürmedi bugün dolar 4,75 seviyesinde gidip geliyor.

Dış güçlerin oyunu diyenler var, her türlü sıkıntı Türkiye’nin dışında gelişen olaylar diyenler var. Şimdi özellikle televizyonlara baktığımızda, sanki ülkemiz İsviçre gibi lanse ediliyor…. Yazık gerçekten çok yazık. Bir Türk evladı olarak doların yükselmesini kesinlikle istemiyorum ama bildiğim ve takip ettiğim ekonomistlerin yorumlarına bakarsak durum hiçte iç açıcı değil arkadaşlarım.

Değerli Türk vatandaşı, elinde paran var ise bu 30 günlük bekleyen süreç içinde paranı tl de tutma ! Seçim sonrasında Sayın Tayyip Erdoğan gelsin ya da gitsin hiç farketmiyor çok büyük bir krizin kapıda olduğu ve doların en az 6 tl olacağı söylenenler arasında. Zaten Merkez Bankası’nın faiz yükseltmesi ile ateşi biraz düşen dolar yine 4.80 seviyelelerinde… Kendinizi biraz olsun koruma altına almak istiyor iseniz naçizane fikrim kesinlikle paralarınızı dolarda tutmanız yönünde olacaktır. Bankaya faize koyduğunuz parayı hemen bugünden tezi yok dolar ya da altın gibi bir şeye bağlayın hatta araç bile alsanız karlısınız ama tl de tutanlar. Özellikle seçimden hemen sonra ne büyük bir yanlış yaptıklarını anlayacaklar.

 

“Seçimden Sonra Dolar düşecek mi? Neden yükseliyor?” üzerine bir yorum

  1. Yani dolar tellallığı yaparak ülke ekonominize bir darbede siz vurun öylemi. Şu ülkede böyle tellallık yapanları IP den tespit ederek seçim sonu asıl krize onları sokmak gerekiyor. Yani siz ve sizin gibi düşünenleri. Ulan sizle her iddiasına varımki seçim sonu piyasaya sürülecek dolar ile dolar tepe taklak olacak. Buyrun iddiaya.

    Saygılarımla

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.