TESKOMB Kredi Çeşitleri Tüm Bilgiler Burada

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Kredileri- Esnaf bu sıralar oldukça fazla maddi desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Dolardaki artış ürünlere de yansımış oldu. Hal böyle olunca da vatandaş daha az esnafa uğrar oldu. Anlayacağınız alışverişlerde bir azalma var. Esnafta haliyle ayakta kalabilmek adına paraya yani krediye ihtiyaç duyuyor. Bizlerde esnafın derdine bir nebze yardımcı olabilme adına TESKOMB Kredi Çeşitleri hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız.

İŞLETME KREDİSİ

Değerli esnaf ve Sanatlarkar; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine üye olanlar bu krediden faydalanabilirler. Ayrıca kredinin kullandırılış amacı ise hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması adına geliştirilmiş bir kredi türüdür. Bu krediyi 60 aya kadar yani 5 yıla kadar vadelendirebiliyorsunuz. Kredi üst limiti ise 150.000 TL dir.

ŞOFÖR ESNAFIN TİCARİ TAŞIT ALIMI İÇİN KREDİ

Şoför esnafın plaka hat, ticari taşıt, kamyon, minibüs, kamyonet, otobüs, çekici vb. ihtiyaçların alınması için verilen bir kredi türüdür. 2. el ticari araç satın alırsanız kaskonun  en fazla %70’i de krediye dahil edilmektedir.  Ticari taşıt satın alımlarında ister 2. el olsun, ister 0 km en fazla 60 ay yani 5 yıl vade uygulanmaktadır.  Değişik bir kural daha ortaya koymuşlar. Alacağınızın aracın yaşı ve kredi vadesinin toplamının 10 yılı geçmemesi gerekiyor.

Habersiz alınan araçlar için başvuruda bulunulamıyor. Sizlerde araç almayı düşünüyorsanız muhakkak ilk önce kooperatifi haberdar edin ve ilgili işlemlerinizi başlatın. dediğim gibi satın aldıktan sonra gidip de krediden faydalanmak istiyorum derseniz iş işten geçmiş oluyor ve yararlanamıyorsunuz. Bu kredinin limiti 300 bin liradır. Vadesi ise 60 ay olarak belirlenmiştir.

İŞ YERİ ALIMI İÇİN KREDİ

Esnaf ve sanatkarlar bazı zamanlar iş yeri değişikliği yapmak durumunda kalabiliyorlar. Şehrin imarı değişebiliyor. Yada daha da işlek bir yere taşınmak istiyor olabilirsiniz. İşyeriniz belediyenin projesine dahil olabilir ve yıkılması gerekiyor olabilir. İşyerinizi organize sanayiye yakın, alt yapısı daha düzgün olan bir yerlere götürmek istiyorsa olabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte yeni iş yeri almak için kullanabileceğiniz özel bir kredi fırsatı sunuluyor.

Siz siz olun, iş yeri satın almadan önce bu kredi fırsatına başvurun. Önceden satın alınan iş yerleri için kredi talebinden bulunulmuyor. Kooperatifin bilgisi dahilinde işlerinizi gerçekleştiriniz. Satın alacağınız iş yerinin en fazla %75’ine kadar kredi alabilirsiniz. Alacağınız krediyi en fazla 60 ay vade ile ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca kredi üst limitinin de 300.000 TL olduğunu söylemek istiyorum.

MAKİNE EKİPMAN VE İŞ YERİ MODERNİZASYONU İÇİN KREDİ

Malumunuz günümüz şartlarında teknoloji çok çok ileri seviyelere ulaştı. Aklımıza gelmeyen ve bunu da mı yaptılar dediğimiz şeyler artık rahatlıkla karşılaştığımız olgular halini aldı. Şuan iş yerlerinde 20 yıllık makineler kullanılabiliyor. Tabi bu makineler hem küfletli hemde durmadan sıkıntı doğuruyor. Eski makineler ile bir günde 10 ürün çıkartmak mümkün iken yeni makineler ile 1000 ürün üretilebiliyor. İşte bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilme adına,

Daha doğrusu esnaf ve sanatkarların işyerlerini teknolojik alt yapı ve makine ile donatabilmesi için kredi fırsatı sunuluyor. Bu kredide de satın alma işleminden önce kooperatife uğranması ve bazı prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Zira makinelerinizi satın aldıktan sonra kooperatife gidip; de ben makine aldım, bana kredi verin derseniz avucunuzu yalarsınız. Kredi üst limitinin 300 bin lira olduğunu ve kredi üst vadesinin ise 60 ay olduğunu da dile getirelim.

AYLIK EŞİT TAKSİTLİ İŞLETME KREDİSİ

Esnaf ve sanatkarların hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarını karşılaması adına sunulmuş bir kredi fırsatıdır.Bu krediden yararlanmak isteyenler kooperatife üye olmalıdır. Alınan kredi aylık eşit taksitte ödenmektedir. Kredi vadesi 12 ay ile 24 ay vade arasında seçilebiliyor. Alınabilecek en fazla kredi tutarı ise 150 bin liradır.

İHRACAT TESİS KREDİSİ

Bu krediden ihracat ile ilgilenen ve uğraşan esnaflar yararlanmaktadır. Sizlerde ihracat ettiğiniz malı veya ürünü üretmek için bazı teknolojik makine ve ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsanız bu krediyi düşünebilirsimiz. Kredi vadesi 4 yıldır. Alınabilecek kredi tutarının üst limiti ise 150 bin liradır.

KREDİ FAİZ ORANLARI

Faiz oranı olarak 1 yıla kadar kredi çekerseniz yıllık %4 olarak geri ödersiniz. Eğer vade sayınız 1 yılı geçiyorsan da yıllık faiz oranı %5 olarak belirlenmiştir. Vade sayıları malumunuz 60 ay yani 5 yıl olarak belirlenmiştir. Çoğu kredinin ise üst limiti 150 bin liradır.

SİSTEM İŞLEYİŞİ

Bu kredi için halkbank görevlendirilmiş. Kooepratife gidiyorsunuz ve kooperatif bankaya karşı kefalet veriyor. Burada kullanılan kredi faizi ve ticari kredi faizi arasında oluşan farkı devlet ödemektedir. Bu kredilerden yararlanabilmek için esnaf ve sanatkar olmanız şart. TESKOMB’a ortak olmanız gerekiyor. Ortaklık için de form dolduruluyor. Daha sonra durumunuz ile ilgili karar 15 gün içerisinde sizlere bildiriliyor.

Burada kooperatif sizin hakkınızda bir istihbarat raporu düzenler. Bu rapordan sonra hazırladığı teklifi Halkbankasına gönderiyor. Gönderilen teklif bu seferde halkbank tarfından değerlendirilir. Kredi isteyen kişi ile ilgili bir istihbarat çalışması da halkbank tarafından yapılmaktadır. Sonuç olumluysa zaten kredi verilmektedir.

 

Yorum yapın