Tefecilik Nedir? Nasıl Para Alınır?

Tefeci nedir? Tefeciler nasıl çalışır?, Tefeci ne yapar? Tefecilik Sistemi nedir?- Para geçmişten geleceğe kadar değerli olan ve hayatımızı şekillendiren bir meta dır. Lakin son yıllarda parasız hiç bir iş yapılmıyor. Düşünün eskiden marketten borca alışveriş yaparken şimdi bu durum söz konusu değil. Zira bir sakızı bile borca vermiyorlar. Bu ufak bir örnekti. Bir çok ihtiyacımız oluyor. Ev, Araba, Arsa, tamir tadilat, düğün, çeyiz, tatil, eğitim, iş kurma vs. bunlar için hep para lazım oluyor.

TEFECİLİK SİSTEMİ GENEL AÇIKLAMA

Tüm ihtiyaçlarımız için bankalara gidiyoruz. Lakin bankalar çoğu zaman kredi talebimizi geri çeviriyor. Acil para ihtiyacı olan insanlarda mecburen alternatif para bulma yollarını arıyorlar. İşte bu durumda da karşımızı tefeciler çıkıyor. Peki nedir bu tefecilik? Nasıl çalışır? Yasal mıdır? Borcumu ödeyemezsem ne olur? tarzı sorularınız olabilir. Bizlerde bu konulara açıklık getirebilme adına, bu özel yazıyı derledik. Yüksek düzeyde istifade edeceğinize inanıyorum.

TEFECİLİK NEDİR?

Aslında tefecilik ile kasıt faiz karşılığı borç para veren şahıs veya firmalardır. Esasen paralarını sizlere kiralarlar. Nasıl evinizi veya arsanızı kiralıyorsanız aynı şekilde tefeciler de paralarını kiralarlar. Bu kiralama karşılığında da sizlere bankalardan biraz daha fazla ve yüksek faiz uygularlar. Şuan bu işi genelde kuyumcular ve galericiler yapıyor. Senet karşılığında borç para veriyorlar. Aynı bankadaki gibi aylık taksit ödeyerek kredi alabileceğiniz gibi, uzun vadeli (örneğin 6 ay gibi) senet ile borç para da alabilirsiniz.

Lakin borcunuzu zamanında ödemeniz gerekiyor. Bankalar gibi eve haciz ve icra ile gelmiyorlar. Nasıl geldiklerini sizler tahmin edebilirsiniz. Bundan dolayı senedinizi günü gününe ödemeniz esastır. Böyle bir duruma düşerseniz sakın ola kara listeye düşerim bir şey olmaz demeyin. Bu saydıklarınız bankalar için geçerli olan durumlar. Ayrıca büyük meblağlı kredilerde muhakkak teminat talep edebilir. Yada kefil isteyebilir.

TEFECİLİK YASAL MI?

Arkadaşlar birisine ödünç para verilerek kar elde ediliyorsa bu suçtur. Daha doğrusu bunun için izin alınması gerekiyor. Senet ile borç para veren firmalara ikrazatçı deniyor. İkrazatçılar da Hazine Bakanlığından onaylı bir şekilde çalışıyorlar. Hazineden yetki belgesi olmadan iş yapan tefeciler de maalesef suç işliyorlar. Ülkemizde şuan 28 Adet İkrazat şirketi bulunuyor. Yetkisi olmadan haksız kazanç elde edenlerin suçu da Türk Ceza Kanununun 241. maddesinde belirtilmiştir.

İzin belgesi olmadan, fırsatçılık yaparak insanların bu kötü durumundan yararlanarak faizli borç para verenler 2 yıl ile 5 yıl arasında ceza alabiliyorlar. Tefecilik suçtur. Senet kırdırma da bir tefecilik suçu olarak değerlendiriliyor. Tabi factoring ve İkrazat şirketlerini bu durumdan ayırmak gerekiyor. İkrazat ve faktoring şirketleri işlerini profesyonel yaparlar. Yetki belgeleri vardır. Profesyonel çalışırlar. Web siteleri ve yaptıkları işler anlatılır.

Sizlerde borç para alacaksanız veya senet kırdıracaksanız muhakkak ki bu şirketlerin yetki ve izin belgelerini görmeye çalışın. Yasal olmayan bir yapılanmada yer almayın. Ayrıca işinizi de sağlama alın. Sonuç itibariyle bir çok insan tefecilerden kredi alıyor. Böyle bir gerçeklikte var. Bizlerde bu durumu olduğu gibi sizlere aktarmaya ve anlatmaya çalıştık. Umarım ki sizler için de faydalı bir yazı olmuştur.

İlk Defa Kredi Çekeceklere Altın Tavsiyeler

Dijital Cüzdan BKM Express ile Güvenli Alışveriş İmkanı

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin Senet ile Ev Satın Almak

Kredidakik İle Beyaz Eşya Krediniz Hazır

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER GİBİ SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

“Tefecilik Nedir? Nasıl Para Alınır?” üzerine 5 yorum

  1. 3000 tl maaşım var, senetle kredi almak istiyorum , ipotek verebilecek herhangi bir mülküm yoktur. İstanbul da ikamet ediyorum. İhtiyacım ona rakam 20.000 tl .

    Yanıtla

Yorum yapın