Qnb Finansbank BES Otomatik Katılım Sistemi

Qnb Finansbank BES Otomatik Katılım Sistemi, cingafinans emeklilik BES- Değerli okurlarımız, çok fazla merak edilen bir konu ile karşınızdayız. Malumunuz eski başbakanlarımızdan Ahmet DAVUTOĞLU zamanında Bireysel emeklilik sistemi 16 Aralık 2016 Cumartesi günü 29921 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Buna göre; bu sistemin 1 ocak 2017 tarihinde hayata geçirileceği belirtilmektedir. Nitekim de 1 ocak itibariyle BES hayatımıza girmiş oldu.

BES ZORUNLU HALE GELDİ

Bu sayede gerek SGK’lı çalışanları, gerekse de Kamu çalışanları tasarruf yapma adına emekli olduklarında ellerinde ek bir kazanç geçmiş olacak. Hatta şuan reklamlarda dönüp duran bir reklam var. BES’li olanlar ileride çok daha da fazla rahat ediyor. Genç iken biraz çekiyorsunuz ama yaşlanınca keyfiniz gıcır oluyor. Herkesin yakındığı konudur para biriktirememe. Bu sayede devlet eliyle para biriktirmiş olacaksınız.  Anlayacağınız Zorunlu BES sisteminin oldukça fazla yararı olacak gibi.

QNB FİNANSBANK BES İMKANI SUNUYOR

Çalışanların ve şirketlerin bu sisteme ilk etapta geçmesi zorunlu. Bundan dolayı da bankalar başta olmak üzere sigorta şirketleri reklamlar ve kampanyalar yapmaya başladılar. Herkes müşteri kapma derdinde. Durum böyle olunca da vatandaşlar başta olmak üzere tüm şirket ve firmalarda avantajlı sigorta şirketini tercih etmenin yollarını arıyor. Qnb Finansbank da bunlardan bir tanesi. BES imkanı sunuyor. Yazımızın devamında QNB Finansbank’ın neler sunduğuna değineceğiz.

QNB FİNANSBANK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ DETAYLARI

Bu sistem ile 45 yaşın altındaki özel sektör ve kamu çalışanlarının bireysel emekliliğe otomatik olarak dahil edildiği bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem sayesinde %25 devlet katkısından yararlanabilme şansınız doğuyor. Devlet katkısı limiti sözleşmelere göre belirleniyor. Bu sistem her ne kadar zorunlu olsa da, çıkma hakkını yani cayma hakkınızın da olduğunu unutmayın. Lakin eğer cayma hakkınızı kullanmazsanız bir defaya mahsus olmaz üzere

1.000 TL de devlet katkısı elde edersiniz. Bunun dışında sizlerde bes ile emekli olursanız ve 10 yıl boyunca bu gelirinizi düzenli bir şekilde almayı isterseniz, birikiminiz ne kadarsa bunun %5’i kadarda ek para alırsınız. Dilerseniz kimdide hesaplamaları inceleyelim.

ÖRNEK OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ ÖDEMELERİ
 • Sisteme Giriş Yaşınız: 25
 • Ödemeniz Gereken Minimum Aylık Tutar: 60 TL
 • Net Birikim Tutarı: 36.286,04 TL dir. 
 • Net Devlet Katkı Payı Birikimi: 13.594,77 TL dir. 
 • Net Emeklilik Birikimi: 49.880,81 TL
 • Yıllık Sigorta Alınması ile Toplam Tutar: 52.374,85 TL dir.

 

 • Sisteme Giriş Yaşınız: 35
 • Ödemeniz Gereken Minimum Aylık Tutar: 100 TL
 • Net Birikim Tutarı: 34.829,54 TL dir. 
 • Net Devlet Katkı Payı Birikimi: 11.701,46 TL dir. 
 • Net Emeklilik Birikimi: 46.531,00 TL
 • Yıllık Sigorta Alınması ile Toplam Tutar: 48.857,55 TL dir.

 

 • Sisteme Giriş Yaşınız: 40
 • Ödemeniz Gereken Minimum Aylık Tutar: 150 TL
 • Net Birikim Tutarı: 36.834,44 TL dir. 
 • Net Devlet Katkı Payı Birikimi: 11.649,82 TL dir. 
 • Net Emeklilik Birikimi: 48.484,26 TL
 • Yıllık Sigorta Alınması ile Toplam Tutar: 50.908,47 TL dir.

 

OTOMATİK KATILIM SİSTEMİ HAKKINDA MERAK EDİLENELER

Otomatik katılım sistemi neden çıkarıldı? diye sorabilirsiniz. Ülkemizde vatandaşlar gerçekten de para biriktiremiyorlar. Bu açıdan tasarruf yapma bilincini oluşturmak adına ve gelecekte maddi yönden sıkıntıya düşmemek adına geliştirilmiş bir sistemdir. Uygulamanın hayata geçiş tarihi 1 Ocak  2017 dir. Şuan çalışanları ve yeni işe girenleri kapsıyor. 45 Yaşını doldurmamış herkesi kapsıyor. Tüm şirketler çalışanlarını bu sisteme dahil etmek zorundadır.

 

Her ay kazancınızın %3’ü katkı payı olarak kesilmektedir. Dilerseniz bu oranı iş yerinize bildirerek daha da fazla artırabiliyorsunuz. Dolayısıyla istediğiniz zaman katkı payınızı yükseltebilirsiniz. İşveren çalışanları adına ekstradan katkı payı ödemesi yapamaz. Dilerseniz 3 ayı geçmemek kaydıyla ara verebiliyorsunuz. Bu sistemde 10 yıl kalmanız ve 56 yaşınızı beklemeniz gerekiyor. Bu sistemden 2 ay içinde cayma hakkınız vardır. Buna göre ödediğiniz katkı payları hesabınıza yatırılacaktır.

Sevgili okurlarımız, sizler için oldukça önemli bir konuya değindiğimizi düşünüyoruz. Qnb Finansbank da Otomatik Katılım Sistemini geliştirmiş. Bizlerde bu sisteme dair olan biten tüm ayrıntıları sizler için açıklamaya çalıştık. Umarım ki faydalı bir yazı olmuştur. Dilerseniz aşağıda sizler için hazırladığımız konu galerimizi de inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIMIZI FACEBOOK ADRESİNİZ İLE BEĞENEREK PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

240 ay vade ile konut kredisi veren bankalar ve kredi kullanım şartları

Üzerime Kayıtlı Kredi Kartı Var Mı? Nereden Sorgulayabilirim?

Sicil Affı Hakkında Ayrıntılar Belli Oldu Detaylar İçeride

Yorum yapın