Maaşıma göre ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim

Maaşıma göre ne kadar kredi alabilirim?, Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?, Maaşıma göre kredi hesaplama- Yine oldukça fazla merak edilen ve sorgulamalarda en üst sıralarda çıkan bir yazının tanıtımı ile karşınızdayız. Malumunuz son 20 – 30 yıldır bankalara ilgi oldukça fazla arttı. Bunda da genel itibariyle mal, mülk sevdası neden olmuş. Ayrıca ihtiyaçlarımız ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Hal böyle olunca kredilere talepte üst seviyelerde.

MAAŞIMA GÖRE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİRİM GENEL AÇIKLAMA

Kredi almadan edemiyoruz. Günde binlerce kredi başvurusu gerçekleştiriliyor.  Kimisi düğün yapıyor, kimisi kendi işini kuruyor, kimisi evinin tüm eşyalarını yeniliyor, kimisi de tatile çıkıyor. Bu örneklerin yüzlercesini vermek mümkün. Anlayacağınız ihtiyaçlarımızın sınırı yok. Bundan dolayı da bankalara kredi başvurusunda bulunuyoruz. Lakin kredi başvurusundan önce merak edilen bir husus oluyor. Acaba maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? diye.

BANKALARIN KREDİ VERMEK İÇİN ŞART KOŞTUĞU HUSUSLAR

Dilerseniz ne kadar kredi çekebileceğiniz konusuna değinmeden önce bankaların kredi verirken aradığı önemli olan konulara değinelim. Birincisi bankalar temiz bir kredi sici isterler. Yani son 5 yıl içerisinde kara listeye girmemeniz gerekiyor. İkincisi Kredi notu mevzusudur. Kredi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. İyi bir findeks kredi notu 1500 puandır. Üçüncüsü ise Düzenli bir gelirdir. Bankalardan kredi çekebilmek için düzenli bir gelir belgesi sunma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

MAAŞIMA GÖRE NE KADAR İHTİYAÇ KREDİSİ ALABİLİRİM?

Sevgili okurlarımız, bankalar sizlere kredi verirken öncelikle aylık ne kadar kredi ödeyebileceğinizi hesaplarlar. Daha sonra bulduğunuz bu rakamı kaç ay vade ile istiyorsanız onun ile çarparlar ve alabileceğiniz kredi miktarını bulurlar. Maaşınızın %40 minimum aylık ödeyebileceğiniz kredi taksidini verirken, maaşınızın maksimum %70’i aylık ödeyebileceğiniz kredi taksidini verir. Ardından 12 ay vade mi?, 24 ay mı? kaç ay vade ile istiyorsanız bulunan rakamı vade ile çarpıyorsunuz. Örneğin maaşınız; 3.000 TL. Buna göre;

  • Bankaya ödeyebileceğiniz minimum kredi tutarı 3.000 TL X %40 = 1.200 TL dir. 24 Ay vade ile çekerseniz buna göre alabileceğiniz minimum kredi tutarı; 1.200 TL X 24 = 28.800 TL dir.
  • 3.000 TL X %50 = 1.500 TL dir. 24 Ay vade ile çekerseniz buna göre alabileceğiniz  kredi tutarı; 1.500 TL X 24 = 36.000 TL dir.
  • 3.000 TL X %60 = 1.800 TL dir. 24 Ay vade ile çekerseniz buna göre alabileceğiniz kredi tutarı; 1.800 TL X 24 = 43.200 TL dir.
  • Aylık En Fazla Ödenebilecek Kredi Tutarı: 3.000 TL X %70 = 2.100 TL dir. 24 Ay vade ile çekerseniz buna göre alabileceğiniz maksimum kredi tutarı; 2.100 TL X 24 = 50.400 TL dir.

 

EKSTRA GELİRİM VAR KREDİ LİMİTİMİ ETKİLER Mİ?

Sizlerinde ek geliri var ise ve bunu da belgelendirebiliyorsanız elbette ki kredi limitiniz olumlu yönde etkilenecektir. 3.000 TL Maaş + 2.000 TL Ek Gelir = 5.000 TL yapar. Bunda yukarıdaki hesaba göre ciddi bir para yapıyor. Ek gelir her zaman avantajdır. Ev, dükkan gelirleri de buna örnek olarak gösterilebilir.

Değerli okurlarımız, bizim verdiğimiz rakamlar tüm seçenekleri içeriyor. Bankalar genel itibariyle gelirinizin %50’si ve %60’ını kullanırlar. %70 için hiç bir borcunuzun olmaması gerekir. İşte ev kirası ödememeniz falan şarttır. Açık ve anlaşılır bir yazı olduğundan rahatlıkla istifade edebileceğiniz bir yazı olduğu kanaatindeyim. Umarım sizler için istifadeli bir yazı olmuştur. Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Dilerseniz aşağıdaki konu başlıklarımızı da inceleyebilirsiniz.

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi limitini artırma için izlenmesi gereken yöntemler

72 Ay Vadeli Garanti Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma

 

Yorum yapın