Kuveyt Türk Leasing Finansal Kiralama

Kuveyt Türk Finansal Kiralama, Kuveyt türk leasing- Yine son derece özel bir konu başlığı ile karşınızdayız. Sizinde kendinize ait işiniz olabilir ve acaba neyden kıssam da kar etsem diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte tamda burada leasing şirketleri devreye giriyor. Harcamalarınızı olabildiğince aşağı çekebiliyorsunuz. Bu sayede hem siz kazanacaksınız hemde farklı şirketler. Nasıl mı? O da yazımızın devamında. Bugün sizler için Kuveyt Türk Leasing hakında detaylı bir anlatımda bulunacağız. Hazırsanız başlayalım.

LEASİNG NEDİR?

Leasing (finansal kiralama), bir yatırım malının mülkiyeti leasing şirketinde kalarak belirlenen kiralar karşılığında kullanım hakkının kiracıya verilmesi ve sözleşmede belirtilen sözleşme süresi sonunda mülkiyetinin kiracıya geçmesini sağlayan bir finansman yöntemidir. Leasing bir finansal kiralama sözleşmesine dayalı olmalıdır. Finansal Kiralamada, Finansal Kiralamaya konu olan malın mülkiyet hakkı kiralayanda (Bankada), kullanım hakkı kiracıdadır ve sözleşme sonunda malın mülkiyet hakkı devir bedeli ile kiracıya devredilir.

Leasing’e konu olan mal, kiracının talebi ve seçimi üzerine üçüncü bir kişiden temin edilebilir. Malın üçüncü bir şahıstan temin edilmesinin dışında kiracı sahip olduğu malı önce Bankaya satar, sonra aynı mal banka tarafından kiracıya kiralanır. (Sat ve Geri Kiralama modeli) Leasing, yatırım mallarının satın alınması yerine, kiralanarak kullanılmasını sağlayarak, firmaların işletme sermayelerini diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılması ile verimliliğin ve karlılığın artmasında önemli rol üstlenir.

NEDEN LEASİNG?

Firma nakit akışlarına uygun daha uzun vadeli alternatif finansman yöntemi seçeneğini değerlendirebilir. Finansal Kiralama (Leasing) ile yapılan tüm sabit kıymetler için amortisman, firma tarafından ayrılır ve yeniden değerleme yapılabilir. Ödenen kiranın kar payı kısmı kiracı tarafından ait oldukları dönemlere ait gider olarak yazılır. Firmanın vergi durumuna bağlı olarak (Ödenecek KDV bakiyesi veriyorsa) fonun maliyeti diğer finansman yöntem maliyetlerine göre daha cazip olabilir.

Firma teşviklerini değerlendirebilir. Sat ve Geri Kiralama modeliyle firma duran varlığını kiralayana (bankaya) satarak oluşan fon kaynağı ile alternatif yatırımlar yapabilir, geri kiralama ile söz konusu malı kullanabilir, sözleşme sonunda tekrar sahibi olabilir. Finansal Kiralama Sözleşmeleri her türlü resim, harç ve vergilerden muaftır. Finansal Kiralama sözleşmesinin sonunda kiracı sembolik bir devir bedeli ile kiraladığı malın mülkiyet hakkını da devralır.

LEASİNG SÜRECİ NASIL İŞLER?

Normal Leasing Süreci: Yatırım amaçlı kiralamak istediğiniz malı seçin, bankaya başvurun. Kuveyt Türk size nakit akışınıza uygun bir ödeme planı sunar. Teklifi kabul ederseniz proforma fatura, başvuru formu ve gerekli evrakları ulaştırın. Leasing başvurunuz değerlendirilir, size değerlendirme sonuçları iletilir. Leasing sözleşmesi imzalanır, operasyon süreci başlar. Satıcı malları size teslim eder, Kuveyt Türk ödemeyi satıcıya geçer. Kiralama süresi boyunca kiralarınızı öder, süre sonunda isterseniz malı devralırsınız.

Sat – Geri Kirala süreci: Sat-Geri Kirala işlemine konu edeceğiniz malınızı seçin. Kuveyt Türk malınızı satın alma ve geri kiralama için size teklif sunar. Teklifi kabul ederseniz proforma başvuru formu ve gerekli evrakları ulaştırın. Başvurunuz değerlendirilir, size değerlendirme sonuçları iletilir. Leasing sözleşmesi imzalanır, operasyon süreci başlar. Malı Kuveyt Türk alır, size geri kiralar. Kiralama süresi boyunca kiralarınızı öder, süre sonunda isterseniz malı devralırsınız.

LEASİNG’E KONU OLAN ÜRÜNLER NELERDİR?

Finansal Kiralama Kanunu’na göre taşınır ve taşınmaz mallara finansal kiralama yapılabilmektedir. Genel olarak bütünleyici parça veya eklenti niteliklerine bakılmaksızın asli niteliğini koruyan her mal tek başına finansal kiralama sözleşmesinin konusu olabilir. Bunların dışında bilgisayar yazılımlarının çoğaltılmış nüshaları hariç olmak üzere patent gibi fikri ve sınai haklar finansal kiralama sözleşmesine konu olamaz. Leasing’e konu olabilen birçok ürüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kara Ulaşım Araçları, Hava Ulaşım Araçları, Deniz Ulaşım Araçları, İş ve İnşaat Makinaları, Makina ve Ekipmanlar, Paketleme Makinaları, Ses ve Görüntü Ekipmanları, Turizm Ekipmanları, Tıbbi Cihazlar, Tekstil Makinaları, Boya Makinaları, Elektronik ve Optik Cihazlar, Basın Yayın İle İlgili Donanımlar, Gayrimenkuller vb. bir çok ürün leasing’in bünyesine girmektedir.

Saygıdeğer okurlarımız, gördüğünü gibi işlerinizde yılın belirli kesimlerinde bir makineye ihtiyacınız var ise, bunu temelli almak yerine ucuz yollu şekilde kiralayabilirsiniz. Vergisiydi, algısıydı, bakımıydı, siz uğraşmayın. Sadece işinizi görün. Ayrıca bu yöntem sayesinde kendi işinizi bile kurabilirsiniz. Yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle. Güncel ve doğru ekonomi haberleri için bizi takip etmeye devam edin.

RİCA ETSEM BU YAZIYI FACEBOOK VEYA TWİTTER İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

KuveytTürk Altın Bankacılığı Ürünleri

KuveytTürk Hac ve Umre Finansmanı

Maaşıma göre ne kadar konut kredisi çekebilirim

Türkiye Finans Altın Ürünleriyle Yatırımlarınız Değerlensin

Yorum yapın