Kredi Kartı Asgari Ödeme Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı asgarisi, kredi kartı asgari hesaplama- ödeme, kredi kartı asgari ödeme oranları: 724kredi.com‘a yakışır bir yazının sunumu ile tekrardan karşınızdayız. Kim ne derse desin kredi kartları çocuğumuz gibi hayatımıza girdi. Herkes alıştı bir kere. Kimisi de yeni yeni alışıyor. Üniversiteyi bitirip yeni işe başlayanlar özellikle. Maaş kartlarının yanında gönderilen kredi kartları ile bu olaya alışıyorlar. Kredi kartı harcamaları yapılırken bir limitinin olduğunu ve bununda maaşınızın kanuni olarak en fazla 4 katı kadar olduğunu unutmayınız.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME HESAPLAMASI İÇİN ÖN BİLGİ

Kredi kartından bu ay hiç yapmamanız gereken tutarın üstünde ciddi bir harcama yaptınız. Şimdi ise sizi tatlı bir bekleyiş bekliyor. Acaba kredi kartımın asgari ödemesi ne kadar olacak diye. Bizlerde bugün sizler için Kredi Kartı Asgari Ödeme Nasıl Hesaplanır konusunu anlatmaya çalışacağız. Bu sayede sizlerde kendi kredi kartınızın asgari tutarının hangi oran üzerinden yapıldığını öğrenebilecek ve hesaplayabileceksiniz. Dilerseniz önden ufak bir kaç bilgi ile  yazımıza devam delim.

KREDİ KARTI NEDİR?

Belirli bir limite sahip, bankaların kişiye özel olarak tahsisi ettikleri değerli kartlar diyebiliriz. Tabi bu kartların belirli bir limitinin de olduğunu belirtelim. Bankalar bu kartlarda müsaade ettikleri limit kadar bir rakam belirler ve sizlerde bu rakama göre harcamalarınızı gerçekleştirir ödemelerinizi de yine aynı bankaya yaparsınız. Bir nevi bankaya borçlanma kağıtları da diyebiliriz.

KREDİ KARTI ASGARİSİ NE DEMEK?

Asgari tutarı; kredi kartınız üzerinden bir dönem boyunca yaptığınız harcamalarınız için vade bitiminde ödemeniz gereken en az tutarı ifade etmektedir. Daha da kolay anlaşılması için; bir ay boyunca kredi kartınızda yaptığınız harcamaların ödeyebileceğiniz minimum tutarı belirtmektedir.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME ORANLARI NELERDİR?

A) Kredi Kartı limitiniz 1 ile 15.000 TL arasında ise ödemeniz gereken asgari tutar %30 dur. 

B )Kredi Kartı limitiniz 15.000 ile 20.000 TL arasında ise ödemeniz gereken asgari tutar %40 dır. 

C) Kredi Kartı limitiniz 20.000 ve üzerinde ise ödemeniz gereken asgari tutar %40 dır.

D) Yeni alınan kredi kartlarında ilk yıl asgari ödemeniz gereken oranda yine %40 dır.

Bu oranlar yönetmelik ile sabittir. Dolayısıyla sizlerde bu oranlara göre kredi kartınızın oranlarını hesaplamanız gerekmektedir. Dilerseniz bu konunun daha da iyi anlaşılması için örnekler üzerinden ilerleyerek anlatmaya çalışalım.

Örnek 1) Kredi kartı limitinizin 3 bin lira olduğunu ön görelim. Ayrıca bu kart ile harcamanızın da bin lira kadar olduğunu farz ederek işlemlerimize devam edelim. Bu durumda sizin aylık ödemeniz gereken asgari tutar; 1.000 TL X %30 = 3000 TL dir. Dilerseniz bu örnek üzerinden tekrar ilerleyelim. Bu seferde kredi kartınızın borcunun 3 bin lira olduğunu düşünelim. Bu seferde kredi kartınızın asgari ödeme tutarınız; 3.000 TL X %30 = 900 TL olacaktır. Gördüğünüz gibi harcamalarınız artığı zaman kredi kartı asgari tutarınız da artıyor.

Örnek 2) Kredi kartı asgari ödeme tutarlarının limitlere göre oranlarının belirlendiğini söylemiştik. Yukarıda ki veriler ışığında kredi kartı limitinizin 20.000 TL olduğunu düşünelim. Bu durumda 10 bin liralık bir alışveriş yaparsanız kredi kartınızın asgari ödeme tutarı 10.000 TL X %40 = 4.000 TL olacaktır.

Görüldüğü gibi basit ve kolay bir işlem ile kredi kartı asgari ödeme hesaplaması yapılabiliyor. Artık sizlerde yukarıdaki verilere ve örneklere göre kredi kartınızın asgari ödeme tutarını öğrenebilirsiniz. Sade ve yalın bir anlatım ile sizlere olan biteni yönetmelik ve kanunlara göre anlatmaya çalıştık. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarımızı da incelemeyi unutmayınız.

Kredi kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş ne yapmalıyım

Çalışmayanlara kredi kartı veren bankalar

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.