Çek Kırdırmak Nedir? Çek Nasıl Kırılır?

Çek Kırdırmak Nedir? Çek Nasıl Kırılır?- Ekonomik hayatta oldukça fazla karşılaştığımız kıymetli belgelerden olan çekler; bir bankaya hitaben yazılmış ödeme emridir. Yani; bir kimsenin, bankadaki hesabından belgede yazılı miktar kadarının belgede adı yazılı olana ya da onun belgeyi havale ettiği kimseye ya da belgeyi taşıyana ödenmesi için düzenlediği, belli biçim ve özelliği olan yazılı belgedir. Ticari yaşamımızda bu belgeleri yani çekleri oldukça fazla kullanırız. Özellikle esnafları, şirketlerin ve kobilerin mal alım satımında kullandıkları belgelerdir.

ÇEK KIRDIRMAYA DAİR HER ŞEY, ÖN BİLGİ

Bu belgeler sayesinde ödemelerinizi 4-5 ay sonra yapabilirsiniz. Çek üzerinde belirtilen vade tarihinde de alacaklınız, gider ve çeki karşılığındaki parasını bankadan tahsil eder. Özellikle işçilerin tazminatları da son günlerde bu şekilde ödenmeye başladı. Nakit para harcamak istemeyen iş verenler para yok deyip alacaklıları ellerindeki çeklerin vadelerine göre beklete biliyorlar. Bu vakti bekleyemeyenler de mecburen çeklerini kırdırıyorlar. Yazımızın kalan kısmında da çek kırdırma işleminden söz edeceğiz.

ÇEK KIRDIRMAK NEDİR? ÇEK NASIL KIRILI?

Değerli okurlarımız; Çek kırdırma işlemini şu şekilde açıklayabiliriz; vadesi gelmemiş çekin nakit paraya çevrilmesi işlemidir diyebiliriz. Bunun için yani çek kırdırmak için gidilecek bir kaç yer vardır. Bunlardan

TEFECİLER VE KUYUMCULAR

1.) Tefeciler dir. Tefecilerden vadesi gelmemiş çeklerinizi %20 – %30 oranında komisyon ile kırdırabilirsiniz. Tabi bazı tefecilerde bu oranlar %40 hatta %50 lere kadar çıkmaktadır. 2. seçenek ise Kuyumcular dır. Büyük kuyumcular da çekleri belli bir komisyon karşılığında almaktadır. Ama bu oran tefecilere göre düşüktür. %10-%15 arasındadır.

FACTORING ŞİRKETLER VE BANKALAR

3. seçenek ise Faktoring Şirketlerdir. Bu şirketler her ilde bulunmaktadır. Faktoringlerin amacı;  firmaların mal ve hizmet satışlarından doğmuş veya doğacak vadeli, fatura veya fatura yerine geçen bir belgeye dayanan alacakların(çek, senet) faktoring şirketi tarafından temlik alınması yoluyla, finansman, garanti ve tahsilat hizmetlerinin sunulduğu bir finansal üründür. Anlayacağız tahsil etme firmasıdır. Bu firmalara çeklerinizi %10 – %20 arasında bir komisyon ile kırdırabilirsiniz.

4.Seçenek ise Bankalar dır. Yani çeklerin üzerinde bir vade yazar. Sizin bu vade de bu parayı tahsil etmeniz istenir. Ama işin esas boyutu öyle değildir. Bankaların müşterilerine verdikleri çekler bankadaki paralarına karşılık gelen değerli belgelerdir. Dolayısıyla Vade tarihi de fasafisodur. Ama etiken ve ahlaken çek sahipleri zor durumda kalmamaları için yazılan tarihte çekleri tahsil etmenizi ister.

Sizin kafanızı yatmazsa çekin vadesini beklemeden de bankaya gidip paranızı talep edebilirsiniz. Bankalar çek sahibinin hesabındaki paradan size vermek zorundadırlar. Böyle durumlarda banka memurları kasıtlı olarak hesap müsait değil değip geçiştirmeye çalışıyorlar. Sizlerde o zaman çeki yazdırıyorum deyip kozunuzu kullanabilirsiniz. O hesapta para varsa hemen sizlere vereceklerdir.

Artık çek kırdırmaya dair tüm detayları öğrenmiş oldunuz. Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız konu başlıklarını da muhakkak incelemenizi öneririz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

BANKA DIŞI KONUT KREDİSİ

SENET İLE 48 AY TAKSİTLİ ARABA SATIN ALMA

SENET İLE EV SATIN ALMA

FATURALI HAT ÜZERİNDEN KREDİ ÇEKME

SENET İLE BORÇ PARA VEREN FİRMALAR

LÜTFEN BU YAZIYI FACEBOOK VE DİĞER SOSYAL İLETİŞİM AĞLARI İLE BEĞENİP PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ? 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.