Bankasya müşterilerine müjde! Ödemeler başladı. Detaylar içeride

Asya Katılım Bankası Ödemleri verilmeye başlandı, Bankasya’da parası olanlar için ödeme başladı- Bir çok insanın kulağı bu haberdeydi. Alacaklarımızı ne zaman alacağız diye başvurmadıkları yer kalmamıştı. Malumunuz Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 22.07.2016 tarihli Kararı gereğince; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107’inci maddesinin son Fıkrası çerçevesinde, Bankasya’nın faaliyet izninin kaldırılmasına karar verilmiştir.

ASYA KATILIM BANKASI ÖDEMELERİ GENEL BİLGİ

Bu süreçte Asya Katılım Bankasının hiçbir bankacılık faaliyeti gerçekleştirilememekteydi. Dolayısıyla, Bankadan kaynak çıkışına neden olacak hiçbir ödemenin yapılması (kredi kartı/kredi/senet ödemesi dışında) hiçbir ödemenin kabul edilmesi mümkün olmamaktaydı. Lakin yapılan düzenleme ile alacakların paralarını geri almaları sağlandı. Nasıl mı? O da yazımızın devamında tabi ki de. Dilerseniz bu sabırlı bekleyişinizi daha da fazla uzatmadan detaylara hep beraber inelim.

PARAMI HANGİ BANKADAN ALABİLECEĞİM?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 22.07.2016 tarih ve 6947 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107’nci maddesinin son fıkrası uyarınca faaliyet izni kaldırılan ve buna istinaden Bankasya tarafından hakkında anılan Kanunun 106’ncı maddesi kapsamında işlemler tesis edilmeye başlanmış olan Asya Katılım Bankası A.Ş. nezdindeki sigortalı katılım fonları, Vakıf Katılım Bankası A.Ş. aracılığıyla 05.12.2016 Pazartesi gününden itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlanacaktır.

PARAMI NASIL VE HANGİ YOLLAR İLE ALACAĞIM? DETAYLAR

Bu kapsamda; Her bir mudinin Asya Katılım Bankası A.Ş. nezdindeki tüm sigortalı katılım fonları toplamının 100.000,-TL’ye kadar olan kısmı ödenecektir. Ödenecek katılım fonu tutarlarının belirlenmesinde 22.07.2016 tarihi itibarıyla Asya Katılım Bankası A.Ş.’deki hesaba ilişkin veriler esas alınacaktır. Ödemeler Türk Lirası cinsinden yapılacak, Asya Katılım Bankası A.Ş.’deki hesabı döviz ve kıymetli maden cinsinden olan mudilere talep etseler dahi yabancı para birimi veya kıymetli maden cinsinden ödeme yapılmayacaktır.

Bank Asya nezdindeki hesabı özel cari hesap olanlar için, 22.07.2016 tarihi itibarıyla özel cari hesapta bulunan tutarın ödemesi yapılacak, bu tutar haricinde herhangi bir kar payı ödemesi yapılmayacaktır. Hesabı katılma hesabı olanlar için ise, ödenecek toplam tutar her halükarda 100.000,-TL’yi aşmamak kaydıyla, katılım fonu toplamları en yüksek üç bankaca uygulanan kar payı oranları ortalamasını geçmemek üzere 22.07.2016 tarihi itibarıyla işlemiş net getirileri de ödenecektir.

Üzerinde herhangi bir nedenle bloke tesis edilmiş tutarlar, başvuru anında mudilere ödenmeyecek, blokenin türüne göre mudilere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır. Aşağıda talep edilen belgeleri sunmayan veya söz konusu belgeleri imzalamaktan imtina eden veya şartlı olarak imzalamak isteyen mudilere ödeme yapılmayacaktır.

ÖDEME ESNASINDA BULUNDURULMASI GEREKENLER NELERDİR?

Ödeme için başvuru esnasında; Başvuru Dilekçesinin mudi veya varsa yetkili temsilcisi tarafından imzalanması, Mudiye veya varsa yetkili temsilcisine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaportun ibraz edilmesi (İbraz edilen kimlik belgesinde ad ve/veya soyadı değişiklikleri olmuş ise söz konusu değişikliği tevsik edici belgelerin de ibrazı edilmesi),

Velayet, vesayet, veraset ve vekâlet kapsamında yapılacak ödemelerde yetkiyi tevsik edici belgelerin aslı veya noter tasdikli suretinin ibraz edilmesi, İbraname ve Taahhütnamenin mudi veya varsa yetkili temsilcisi tarafından doldurularak imzalanması gerekmektedir. Bu şekilde alacaklılar, belirlenen limit çerçevesinde alacaklarını temin edebilecektirler. Konuya ilişkin detaylı bilgiler, Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’nin 0850 582 6 582 numaralı ve Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin 0850 222 4 888 ve 444 4 888 numaralı çağrı merkezlerinden 05.12.2016 Pazartesi gününden itibaren edinilebilecektir. Vakıf Katılım Bankası A.Ş. şubelerine ilişkin bilgilere www.vakifkatilim.com.tr adresinden ulaşılabilir.

KİRALIK KASALAR GERİ İADE EDİLİYOR

Bankasya nezdindeki kiralık kasalar müşterilere teslim edilmeye başlamıştır. Kiralık kasa sahibi müşteri, teslim takvimine göre kasasının açılacağı tarihten önce çağrı merkezi tarafından bilgilendirilerek , kasalarının açılacağı lokasyona davet edilmektedir. Kasa açılış tarihinde bildirilen lokasyonda bulunmayan müşterilerilere ait kasalar daha sonraki bir tarihte noter huzurunda açılacaktır. Kiralık kasa sahibi müşteriler 0850 222 4 888 (Alo Asya) hattı ile irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir.

Kamu nezdinde oldukça fazla merak edilen bir husus böylece çözüme kavuşturulmuş oldu. Sizlerde bankasyadan alacaklıysanız bu paranızı Vakıf Katılım Bankasından ne şekilde temin etmeniz gerektiği biliyorsunuz. Ekonomi haberinde buluşmak dileğiyle…

Yorum yapın