18 Yaş Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 Yaş Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?- Ülkemizde ciddi manada bir çocuk ve genç nüfus var. Durum böyle olunca da bankacılık sektöründe acaba onlar adına da kredi hesabı açılabilir mi? sorusu ister istemez insanın aklına geliyor. Çünkü bir çok aile çocuğunu yatılı okutmak durumunda kalabiliyor. Ayrıca il dışında üniversite kazanan geçlerde var. Üstelik yaşları 18’in altında. Doğal olarak aileler de para göndermek istedikleri zaman onlar adına bir hesap olmasını istiyorlar.

18 YAŞ ALTINDAKİLER İÇİN BANKA HESABI GENEL AÇIKLAMA

Bu yazı Sayesinde 18 yaş altındakilerin hangi koşullardan hesap açabileceğini sizlere izah etmeye çalışacağız. Dediğim gibi bu konu çocuklardan ve gençlerden ziyade ailelerin merak ettikleri bir husus. Bizlerde noktası virgülüne kadar olabilecek tüm olasılıkları sizlere aktarmaya çalışacağız. Hazırsanız bu özel konunun detaylarına hep beraber inelim.

18 YAŞ ALTINDAKİLER BANKA HESABI  AÇABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır 🙂 Teker teker açıklarsak bu konu kafanızda daha da iyi yer edinecek. Aileler 18 yalın altındaki çocukları için dilerlerse bazı bankalarda hesap açabilirler. bu birinci seçenek. Çocuğunuzun kimliğini alırsınız tabi kendi kimliğinizi de ve çocuğunuza hesap açtırırsınız. Bu hesaplar genelde yatırım hesapları olur. Ama işlem yapabilme imkanı da tanır. Dilerseniz şimdide diğer hususlara değinelim.

YATILI OKUYAN ÖĞRENCİLERE BURS HESABI

Birde yatılı okuyan çocuklara devlet burs verir. Bu bursu alanlar için ziraat bankasından bir hesap açılır. Ve çocuk buradan kendisine verilen yardımı alır. Ayrıca ailesi de bu hesap üzerinden para gönderebilir. Bu sayede de çocuğunuz paraya ihtiyaç duyduğu zaman köyden kalkıp saatlerce yol gelip, sonrada 100 lira verip geri gitmenize de gerek kalmaz. Bankanızın internet şubesinden paranızı gönderirsiniz.

ÜNİVERİSTE KAZANANLARIN DURUMU

Çocuğunuz üniversite kazandı ve yola çıkacak. Bu durumda da devletin öğrencilere verdikleri burslar oluyor. KYK bursları ile birde çocuklarınıza bir de hesap veriliyor. Ayrıca kredi kartı özelliği olan birde banka kartı veriliyor. Bu sayede de çocuklarınızın hesabı otomatikman devlet tarafından açılıyor zaten. Bu hesapta 500 lira gibi ek harcama hakkı bile var. Ek hesap açmak için uğraşmıyorsunuz anlayacağınız.

HANGİ BANKALARA GİTMELİYİM?

Değerli okurlarımız, ziraat bankası zaten burs verme konusunda 18 ya altındakilere hesap açıyor. Ama bunun dışında nerelerde hesap açtırabilirim? diye soruyorsanız, bir kaç banka bilgisini sizler ile paylaşalım. Örneğin AKBANK Exi26 kredi kartına 16 yaş 26 yaş aralığındaki gençlere güzel ve özel bir kredi kartı veriyor. Bunun dışında üniversite kazandı belgesi ile öğrenci hesabı da açıyor. Bunun dışında iş bankasında ve yapı kredi bankalarında kumbara hesapları açılabiliyor.

Kumbara hesaplarında birikimde yapmak gerekiyor ama çocuğunuz adına açılıyor. Çocuklarda harçlıklarını biriktirerek bu kumbara hesaplarına paralarını yatırıyorlar. Bir nevi para biriktirme alışkanlığı anlayacağınız. Kumbara hesapları olan diğer bankaları da sayalım. Garanti bankası, ing bankası, şekerbank, halkbank örnek olarak verilebilir. Küçük yaştan hesabına para biriktirmeyi öğreniyor bir nevi. Bunun dışında öğrenci hesaplarını ise vakıfbank, ziraat bankası  ve garanti bankasından da açtırabilirsiniz.

Değerli okurlarımız, detaylı bir yazı olduğuna inanıyorum. Zira tüm konulara ve tüm koşullara değinmiş olduk. Artık 18 yaşın altında hesap açılabileceğini öğrenmiş oldunuz. Lakin çocukların kendi başlarına bu hesabı açtıramayacaklarını unutmayınız. Ebeveynleri ile hesap açtırabilirler. Öğrenci hesaplarının da belirli bir limitinin ve kısıtlamasının olduğunu söyleyelim. Yeni ve özel merak edilen banka ve kredi haberleri için bizleri takip etmeye devam edin.

Ayrıca aşağıda sizler için hazırladığımız ve farklı yazılardan oluşturduğumuz konu galerimize de bir göz atmanızı öneririm.

Düşük Faizli Vakıfbank Kış Kredisi İçinizi Isıtacak

Çocuklarınız İçin Yapı Kredi Bankası İlk Param Hesabı

Miniklerin Artısı Ziraat’te Kampanyası Birikim Fırsatı

Ev Alacağım Konut Kredisinde Sigorta Mecburi Mi?

LÜTFEN BU YAZIYI TÜM ANNE VE BABALARINDA GÖREBİLMESİ ADINA FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEREK, PAYLAŞABİLİR MİSİNİZ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.